SLOVAKIA
info@lovechradov.sk

Február 2022

Sprievodca navštívenými hradmi

Február 2022

Február je najkratší mesiac v roku, no mne sa aj tak podarilo navštíviť štrnásť zaujímavých hradných lokalít. Mesiac som odštartoval cestou do Rakúska (do práce), kde ako to už u mňa býva, neodolal som a ešte na diaľnici smerom na Viedeň som išiel navštíviť pôvodne vodný hrad Prugg. Nachádza sa v meste Bruck an der Leitha. Hrad – teraz už zámok som našiel bez problémov, no na mieste som zistil, že dostať sa k nemu bude asi problém. Zámok je schátraný a pre verejnosť uzavretý. Pokúsil som sa teda dostať aspoň čo najbližšie a urobiť pár fotiek. Tak ako to robím pri podobných objektoch. V meste ma zaujali aj dve veže, ktoré boli súčasťou opevnenia mesta.

Čas v práci, respektíve strávený v Rakúsku väčšinou vypĺňam aj administratívou t.j. venujem sa skupine, vymýšľam napríklad nové projekty, dopĺňam a pripravujem príspevky na web, píšem blog čo vlastne robím aj v tomto momente. Avšak najzaujímavejšou mojou činnosťou je plánovanie nových lokalít. Hľadám, pozerám, plánujem čo všetko by sa dalo pozrieť.

Tentokrát som dostal tip na zaujímavý kaštieľ/zámok avšak s tým, že hneď pri objekte sa dajú vidieť posledné zvyšky hradu, ktorý tu stál ešte predtým. Tak ako to býva u mňa zvykom vydal som sa ešte v skorých ranných hodinách (aby som stihol prísť na jedenástu do práce) do obce Trautmannsdorf. Lokalizácia prebehla rýchlo a auto som odparkoval pri miestnej škole. Objekt je oplotený, no diera v plote a vyšľapaný chodník utvrdil, že asi nebudem prvý návštevník. Z hradu zostalo veľmi málo. Pár záberov na hrad a pár na zámok. Je načase sa zobrať a ísť do práce. Teda vlastne ešte nie. Neďaleko v obci Schwadorf sa nachádza ďalší zámok/kaštieľ pôvodne postavený ako strážny hrádok.

Celkom nečakane som si musel dať pár dní so zdravotných dôvodov pauzu od hradov. No ako to je o mne známe hneď ako sa vyskytla príležitosť, tak som neváhal. Už sa asi stalo zvykom, že po ceste do práce sa snažím navštíviť nejaký ten hrad/hrádok. Tentokrát to bolo ešte na Slovensku ako som valil do Rakúska. Spomenul som si na zaujímavé miesto, ktoré opisuje Rudko Mladý vo svojej knihe “ Putovanie po hradoch slovenských“. Schádzam z diaľnice a idem smer obec Most pri Bratislave. Hneď na začiatku, za rodinnými domami leží malé návršie. Mohyla, na ktorej podľa všetkého stál aj malý hrádok.

Po príchode do Rakúska sa všetko opakuje, práca, plánovanie, administratíva. Tentokrát som naplánoval zaujímavý trip, kde má zaujal hrad (zrúcanina), ktorý sa nachádza nad obcou Hassbach. Maličká, malebná dedinka ukrytá v horách. Bola sobota skoro ráno, nikde ani noha. Auto som nechal pri kostolíku a vydal som sa do lesa, kde po pár minútach som našiel hrad. Nie, našiel som najskôr maringotku! Až za ňou bol hrad. Vskutku zaujímavé, či tam niekto býva, alebo je to zázemie pre ľudí čo sa snažia hrad opraviť. Netuším… Trošku sklamanie, okolie bolo znečistené stavebným odpadom, hrad neprístupný. Väčšinou sa s niečím podobným nestretávam. Odchádzam so zmiešanými pocitmi. Ďalšou zastávkou je zaniknutý hrad Dunkelstein. Z Hassbachu je to pár minútová jazda, avšak krásnou prírodou. Na mieste zisťujem, že na mieste hradu stojí kostol a posledné zvyšky hradu boli odkryté len nedávno. Čas mi hral do kariet a ja sa presúvam má neďaleký taktiež skoro zaniknutý hrad Neudegg.

Na hrad vedie krížová cesta malým lesíkom, ktorá má dovedie k hradnému kopcu, na ktorom stojí kaplnka. Pozornému oku (môjmu 🙂 ) neuniknú posledné zvyšky múrov, ktoré sa tu nachádzajú. Väčšina z múrov však padla na stavbu kaplnky a schodov, ktoré k nej vedú. Zaujímavé pri tomto výlete bolo, že podľa predpovedí malo byť škaredé počasie, no mal som ho priam ukážkové, také to pravé jarné.

Poslednú časť mesiaca Február som absolvoval v Kysuciach a v okolí Žiliny o čo som písal v predošlom blogu Kysuce 🙂 . Takýto bol môj najkratší mesiac v roku a ja pevne verím, že Marec bude podobný a snáď ešte bohatší na moje hradné úlovky.

Sledujte ma na Instagrame