SLOVAKIA
info@lovechradov.sk

Kysuce trip 02/2022

Sprievodca navštívenými hradmi

Kysuce trip 02/2022

Niektoré veci vzniknú úplnou náhodou a neplánovane. Presne tak to bolo aj s expedíciou Kysuce I. Všetko to začalo nevinným príspevkom od Peťa Kvasnicu v mojej skupine hrady zrúcaniny…. Pamätám si to veľmi dobre, lebo som mu hneď písal o ďalšie informácie o hrádku Bašta (pozri žilinský kraj). Od tohto momentu sme si začali písať a vymieňať rôzne zaujímavé hradné tipy.

Slovo dalo slova a pomaly sme začali pripravovať spoločnú „expedíciu“ po menej známych miestach v žilinskom kraji. Na rozbeh mi Peťo pripravil čo sa týka histórie veľmi významné miesto. Nad obcou Radoľa v lokalite Kostelicko stál ranogotický kostolík z 13.storočia. Odtiaľ sme už pokračovali na lokalitu Malé Ostré, kde stál kedysi hrádok avšak miesto značne zničil lom. Toto nie je prvý prípad kedy na mieste hradu/hrádku spravili lom a nenávratne tak zničili našu históriu.

To by sme mali dve lokality, ktoré sú blízko seba a nie sú moc náročné. Od lomu sme vyrazili smer Žilina a ďalej do obce Kotričná Lúčka. Nad obcou stáli dva hrádky v tesnej blízkosti, prvý hrádok ja som si ho pracovne označil “ lokalita č.1 “ má veľmi pekne viditeľné valy ako aj pekný výhľad na obec. Naozaj čarovné miesto. Lokalita č.2 sa nachádza hneď oproti pri loveckom posede.

Zostupujeme k autu, menšia prestávka na občerstvenie a dvíhame kotvy smer obec Varín. Priamo v obci sa nachádza zaujímavá vyvýšenina, miesto hrádku. Informačná tabuľa, zvyšok valu a veľa malých stromčekov zasadených na mieste hrádku. Pekné a zaujímavé miesto, no my vyrážame ďalej smer Nezbudská Lúčka, kde pri trati stál na menšom kopci hrádok. Veľkú časť hradného kopca zničila trať. Na vrchu kopčeka stojí menšia kaplnka. Z diaľky pozorujeme hrad Strečno a rozhodujeme sa kam pokračujeme ďalej. Voľba je jasná, ideme lokalizovať hradisko nad obcou Ovčiarsko. Cesta príjemná, no blatistá. Hradisko krásne, hodnú chvíľu nasávame tú energiu čo vyžaruje. Fotíme a zhodujeme sa, že aj takéto miesto bez múrov, veží, môže byť úžasné. Po hodnej chvíli zostupujeme k autu, ďalšia prestávka na občerstvenie (Kysucké koláče sú tak dobré). Menšia porada kam ďalej a už vyrážame naspäť smer Žilina. Odtiaľ sa stočíme k Lietave avšak miesto hrádku stojí na súkromnom pozemku (nemyslím hrad Lietava). Menšie sklamanie, ale aj to chodí v živote. Máme za sebou 7 lokalít je čas sa vrátiť do Kysuckého Nového Mesta, kde som nechal zaparkované svoje auto. Ešte predtým však navštívime kaštieľ v obci Radoľa, ako takú poslednú bodku na našom tripe po menej známych hrádkoch a hradiskách. Mňa už len čaká asi hodina a pól cesty domov. Aj takto vyzerá deň Lovca hradov. Jedno veľké poďakovanie Petrovi Kvasnicovi za sprevádzanie. Určite pozrite aj jeho zaujímavý web www.kysuckoukrajinou.sk

Sledujte ma na Instagrame