SLOVAKIA
info@lovechradov.sk

Región GRON júl 2022

Sprievodca navštívenými hradmi

Región GRON júl 2022

Od prvého momentu, ako som dostal pozvanie od OOCR Región GRON som sa veľmi tešil. Čakali mňa a moju rodinku dva dni plné hradov, zaujímavých miest a v neposlednom rade skvelý program. Niektoré hrady, ako Revište a Šášov sme navštívili aj v minulosti, ale veľa miest na nás ešte len čakalo. Prípravy na cestu boli štandardné, ja som plánoval cestu, kontroloval harmonogram a moja nežná polovička balila.

Naša prvá zastávka bola v kúpeľnom mestečku Sklené Teplice, kde na nás čakala komentovaná prehliadka hradu Teplica. Je to jeden z hradov, ktorý sa nachádza na takzvanej Pohronskej hradnej ceste. Vrátim sa však k samotnej prehliadke. K hradu sme vyrazili v spoločnosti historika a ďalších záujemcov o prehliadku priamo z „centra“ kúpeľného mestečka. Cesta bola zo začiatku strmá a celkom ťažká, avšak nás len tak niečo nerozhodí. V našej skupine boli okrem mojich detí aj ďalšie, čo ma veľmi potešilo. Po asi trištvrte hodine sme sa dostali najskôr k menšej predsunutej pevnôstke a odtiaľ sme pokračovali už na samotný hrad. Prehliadka bola úžasná a aj decká veľmi zaujímala. Je fajn, keď človek stojí na mieste hradu a môže si predstaviť ako to mohlo v minulosti vyzerať. Bola to naša prvá prehliadka a určite nie posledná. Áno posledná určite nie, lebo nás čakala v ten istý deň, pardón večer, ďalšia. Nebudem však predbiehať. Zo Sklených Teplíc sme vyrazili do Žiaru nad Hronom. Ubytovať sa, oddýchnuť si a v neposlednom rade sa aj najesť. Ubytovaní sme boli vo veľmi peknom hoteli Luna, ktorý stojí priamo v centre mesta na námestí. Ďalšia vec, čo nás príjemne prekvapila bolo pekné námestie v Žiari nad Hronom a naozaj veľmi dobrá pizza.

Po kvalitnom jedle a dostatočnom oddychu sme sa pripravili na večernú prehliadku hradu Šášov, ktorá bola spojená s pozorovaním nočnej oblohy v spolupráci s Krajskou hvezdárňou a planetáriom M. Hella v Žiari nad Hronom (www.planetarium.sk). Nesmiem však zabudnúť na aspoň pre nás najväčšie lákadlo: model Mesiaca – Lunalón. Prehliadka začala fantasticky, stretol som sa s veľa členmi skupiny Hrady zrúcaniny a zaniknuté hrady a fanúšikmi môjho cestovania po hradoch a iných zaujímavých miestach. Večerná prehliadka má svoje čaro a už samotný výstup na hrad bol zážitok. Sprevádzala nás tá najviac poverená osoba Ing. Rastislav Uhrovič, predseda Združenia na záchranu hradu Šašov. Vypočuli sme si veľa zaujímavých informácií o hrade, majiteľoch a samotnom osude hradu. Po príchode na hrad sa nás pre zmenu ujali ľudia z planetária a vysvetlili nám čo to ten náš Mesiac vlastne je a ako funguje.

Lunalón

Názorná ukážka na Lunalóne bola perfektná a celému miestu dodávala skvelú atmosféru. Takéto zážitky sú na nezaplatenie a užijú si ich ako aj dospelí tak aj decká. Od modelu Mesiaca Lunalón sme sa ešte presunuli na hrad, kde sme sa dozvedeli ďalšie zaujímavé informácie o hrade a pozorovali nočnú oblohu. Predsa len z hradu sme zostúpili až po polnoci. Toto bol náš prvý deň a jediné čo vám môžem k tomu napísať je, že príďte a vyskúšajte si to na vlastnej koži. Všetky ďalšie informácie a termíny prehliadok sa dozviete na konci tohto blogu.

Druhý deň nemohol začať ináč ako kvalitnými hotelovými raňajkami a menšou poradou, čo všetko navštívime. Nakoniec padla voľba na hrad Revište a odtiaľ sa potom vydáme na hrad Breznica a hrádok Sokolia Skala. Hrad Revište nie je pre nás neznáma lokalita. Navštívili sme ho už pred pár rokmi a veľmi sa nám tam páčilo. Je to ideálny hrad pre rodiny s deťmi, alebo pre turistov začiatočníkov. Pri hrade je dostatočne veľké parkovisko odkiaľ začína značený chodník, na ktorom nájdete zaujímavé informačné tabule s informáciami o hradných panovníkoch. Ešte som zabudol, cesta na parkovisko z podhradia je úzka, preto si prosím dávajte pozor ako na ľudí, tak aj na autá prichádzajúce v protismere.

Hrad Revište

Ale naspäť k ceste na hrad. Tí ktorí ešte neboli, budú prekvapení, že zo začiatku sa ide dolu kopcom (tak ako aj na hradoch Korlátka, alebo Čabraď). Potom krátke stúpanie a sme na mieste. Už po príchode bolo vidieť úžasnú prácu, ktorú Združenie na záchranu hradu Revište vykonalo. Po zaplatení vstupného a nakúpení magnetiek sme vyrazili na obhliadku hradu. Tak ako aj na neďalekom hrade Šášov (odporúčam navštíviť oba a spraviť si tak výlet), aj na tomto hrade nájdete veľmi veľa zaujímavých podujatí. Mrknite na ich web www.hradreviste.sk.

Po prehliadke hradu sme vyrazili smer Nová Baňa. Čakala nás menšia prehliadka tohto krásneho baníckeho mestečka. No našim hlavným cieľom bola neďaleká obec Tekovská Breznica, kde sme najskôr lokalizovali miestny cintorín, aby sme na priľahlom parkovisku mohli zaparkovať. Od cintorína začína značená cesta až k hradu Breznica. Zo začiatku je cesta značená turistickými značkami, avšak po chvíli vymenia turistické značky zábavno – poučné značenia. Aspoň jedna, ktorá mi utkvela v pamäti: „Keď nezaprší, tak nezmokneš.“

Takýmto značným cik – cak chodníkom sme sa dostali až po vyhliadku odkiaľ je nádherný výhľad na obec, ale aj neďalekú Novú Baňu. Tam sme sa rozhodli pokračovať po zelenej značke na hrádok Sokolia Skala. Cesta obtáča polohu hradu z pravej strany. Tu by som apeloval, že chodník k hrádku je úzky a dosť sa nám šmýkalo. Naozaj treba dávať pozor! Z hrádku sú fantastické výhľady, takže za tú menšiu námahu to určite stálo a od hradu Breznica to je len pár minútová zastávka. Keď sme sa dostatočne pokochali výhľadmi, čakala nás cesta späť k hradu, kde sme lokalizovali posledné múry hradu a v lese pod nami vyplašili zver. Po ceste naspäť k autu som vďaka webu www.pohronskehrady.sk zistil, že mi ešte pár miest chýba navštíviť, aby som mohol skompletizovať hrady v tomto úžasnom regióne.

Hrádok Sokolia Skala

Po návrate naspäť do Žiaru nad Hronom na hotel sme zistili, že máme ešte čas, tak sme sa rozhodli navštíviť miestny park spojený s minizoo. Bola to príjemná bodka za našim pobytom.

Minozoo Žiar nad Hronom

Čo dodať na záver? Pokiaľ by ste aj vy chceli zažiť komentované prehliadky hradov, rôzny zaujímavý program a zažiť krásnu prírodu, tak navštívte Región Gron a Pohronskú hradnú cestu – Ja, Lovec Hradov, môžem len odporúčať.

Všetky informácie o prehliadkach nájdete tu: www.regiongron.sk www.pohronskehrady.sk www.zahoramizadolami.sk/rezervuj-si-zazitky/

Marketingová aktivita bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Sledujte ma na Instagrame