SLOVAKIA
info@lovechradov.sk

Hradný pán

Sprievodca navštívenými hradmi

Hradný pán

Bolo to ešte minulý rok cez leto, kedy sme sa rozhodli, že navštívime hrad v Liptovskom Hrádku. Tentokrát sme však nepomýšľali len nad obyčajnou návštevou a prehliadkou hradu. Plán bol sa aj ubytovať priamo na hrade/kaštieli v hoteli Chateau Grand Castle.

Využili sme balíček, ktorý v tom čase hotel ponúkal. Tri dni a dve noci spojené s wellnessom. Ubytovaní sme boli v Ballroomovej komnate pri Ballroome (tanečnej sále). Obrovské plus aspoň pre nás bolo, že sme si mohli vziať aj nášho verného chlpatého parťáka. Hotel je „pet friendly“.

Naša hotelová izba

Čo sa týka kuchyne a reštaurácie boli sme nadmieru spokojní.

Obedové menu

No najväčším lákadlom bolo pre mňa, že ubytovaní hostia sa môžu voľne pohybovať po hrade (non-stop) a po niektorých častiach kaštieľa. Toho som samozrejme patrične využil (nič nie je lepšie, ako sa prejsť v noci po hrade). Hneď prvý deň sme okrem wellnessu samozrejme absolvovali komentovanú prehliadku hradu, ktorá bola fantastická. Musím sa priznať, že ja som mal ešte aj takú súkromnú prehliadku. Hradom a kaštieľom ma predviedol hlavný sprievodca Roman Brezina.

Prvý deň nášho pobytu sme ešte navštívili miesto zvané Skalka (nachádza sa oproti hradu) a sú z neho neskutočne krásne výhľady na hrad, Tatry a okolie.

Pohľad na hrad Liptovský Hrádok z vyhliadky

Navštívili sme aj neďaleké miesto, kde podľa všetkého stála Bašta, strážna veža. Po tomto mini výlete nás čakala dobrá večera, wellness a mňa nočná prehliadka hradu.

Zaniknutá veža/bašta nad hradom Liptovský Hrádok

Po dobrom spánku nás nasledujúci deň čakal o niečo väčší výlet. Plán bol jasný navštíviť Kežmarok a pokračovať až do Poľska na hrad Niedzica. Poďme však pekne po poriadku. Po skvelých raňajkách sme sa pomaly nachystali na celodenný výlet. Ako prvý cieľ bola zvolená obec Veľká Lomnica a archeologická lokalita Burchbrich. Ďalším cieľom bol Kežmarok a samozrejme Kežmarský hrad.

Hrad Kežmarok

Menšie doplnenie zásob jedla a tekutín. Čakala nás už cesta do Poľska. Naša prvá cesta nakoľko sme v Poľsku neboli. Veľkou výhodou je, že z Liptovského hrádku ste na hrade Niedzica za necelú hodinku a pól (je to cca 100km).

Niedzica – spoločná fotka

Po príchode na miesto sme boli trochu nemilo prekvapení. Hrad sa nachádza na brehu veľkej priehrady a celé okolie bolo preplnené turistami, stánkami a miesto na parkovanie sme našli až pod spomínanou priehradou. Celé mi to pripomínalo naše Bojnice, stánky od výmyslu sveta, davy turistov. Toto nie je to naše pravé orechové. Poslednou kvapkou bola obrovská fronta pred hradom, takže sme si hrad odfotili z exteriéru a pobrali sme sa na hrad Czorstyn. Ešte pred tým sme hľadali pumpu a zmenáreň, žiaľ neúspešne. Natankovať sa nám podarilo až po menšej zachádzke. Hrad Czorstyn je o niečo menej navštevovaný, no ani tu nám nechýbali menšie problémy s parkovaním a všadeprítomné stánky so všetkým možným a hlavne zbytočným.

Hrad Czorstyn, v pozadí hrad Niezdica

Milovníci konzumu si tu však prídu na svoje. Jediné čo mňa osobne zaujalo bola možnosť plavby po jazere a pozrieť si tak oba hrady súčasne. Po menšej prechádzke sme sa dostali k zrúcanine hradu. Po zaplatení vstupného sme sa najviac tešili na výhľad na protiľahlý hrad Niedzica. Po tomto zážitku bol v pláne hrad Stará Ľubovňa, avšak z časových dôvodov sme ho už nestíhali. Všetko zlé je na niečo dobré a po ceste naspäť na hotel sme navštívili zrúcaninu hradu Holumnica. Hrad nie je ťažké lokalizovať, nachádza sa priamo v obci. Horšie to už bolo s parkovaním.

Hrad Holumnica

Zaujímavosťou je, že doteraz nie je známe či v skutočnosti hrad Holumnica je vôbec hrad, alebo to bol kaštieľ. Po tejto zaujímavej zastávke sme už vyrazili smer Liptovský Hrádok, do nášho krásneho hotela. Perfektná Zámocká večera, veľmi dobré pivko a samozrejme večerný wellness.

Dezert, ktorý bol súčasťou večerného menu
Wellness – bazén
Wellness- výrivka

Po náročnom dni sme parádne zrelaxovali. V noci mi to opäť nedalo a vybral som sa na potulky hradom a kaštieľom, predsa len sa nestáva, že človek prespáva na hrade.

Nočný kaštieľ
Nočný hrad

Ráno bolo fantastické, po perfektnom spánku sme mali úžasné raňajky. Nasledovala menšia rozlúčka s hradom a ako pozornosť sme dostali aj originálnu magnetku. Nasledovala cesta domov, no nebol by som to ja keby som neplánoval pár zastávok po ceste. Najskôr sme sa zastavili v Bešeňovej, kde sa nad obcou v minulosti nachádzalo praveké sídlisko.

Bešeňová – staroveké sídlisko

Nie je to nič náročné, takže sme ešte pokračovali ďalej do archeoskanzenu Havránok. Jáj a po ceste sme zastavili na Kofolu na nemenovanom podniku v blízkosti Liptovskej mary. Tak drahú Kofolu som teda ešte nezažil (dať bezmála 15€ za 4 čapované kofoly je aj pre mňa silná káva). Po tomto zaujímavom zážitku sme dorazili na miesto. Parkovanie je zadarmo a hore na Havránok nám to trvalo asi 15 minút pohodovej chôdze. Vstupné tam je prijateľné, avšak nepredávajú tam vôbec nič na pitie (našťastie sme v sebe mali tú Kofolu). Prečo to vlastne spomínam, nie, nie som fajnový, no boli sme tam cez leto a v 30°C horúčavách by sa voda hodila. Archeopark je ináč nádherný a naozaj stojí za návštevu. Je to taký príjemný okruh, kde na najvyššom mieste okrem krásneho výhľadu nájdete aj miesto, kde v minulosti stál stredoveký hrádok.

Archeoskanzen Havránok

Po tomto zážitku nás už čakala len cesta domov. Samozrejme sme nezabudli aspoň z auta zamávať hradu Starhrad a Strečno tak, ako máme vo zvyku, keď tadiaľ prechádzame.

Čo dodať na záver, pokiaľ hľadáte zaujímavé miesto a chceli by ste sa aspoň chvíľu cítiť ako králi, odporúčam vám Chateau Grand hotel Liptovský Hrádok. Nebudete ľutovať.

Grand Hotel Liptovský Hrádok

Web: www.grandcastle.sk

FB: Chateau GrandCastle in Liptovsky Hradok, Slovakia

FB: Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok

Sledujte ma na Instagrame