SLOVAKIA
info@lovechradov.sk

Aj takýto bol môj mesiac november ´21

Sprievodca navštívenými hradmi

Aj takýto bol môj mesiac november ´21

Ako prvý mi prišiel do rany hrad/opevnená veža Tabor, ktorá sa nachádza v mestečku Neusiedl am See. Musím sa priznať, že hrad som registroval už asi dva roky. Za ten čas som cestu naň stále odkladal a vlastne sám neviem prečo. Snáď, že sa nachádza trochu mimo mojej pravidelnej trasy do Viedne, alebo to bolo niečo iné? Spontánne veci bývajú niekedy najlepšie a tak som sa rozhodol, že ešte pred tým ako prídem do práce (Viedeň), spravím si menšiu zachádzku smer Burgenland. Neusiedl am See je malé mesto na brehu veľkého jazera a hrad/opevnená veža sa nachádza priamo v ňom. Problém ho nebolo nájsť a s parkovaním to bolo ešte ľahšie. Po pár metroch chôdze som bol na mieste a veľmi milo som ostal prekvapený. Lokalita pekná, upravená a čo je hlavné, nikde ani noha = čas si všetko pekne nafotiť. Vstup do veže je voľný a výhľad z nej je veľmi pekný. Asi po 15 minútach som si uvedomil, že je čas zdvihnúť kotvy a vyraziť smer Viedeň.

Ako som v aute zadával do navigácie súradnice, všimol som si, že po ceste je ešte jedno veľmi zaujímavé miesto. Čas bol síce neúprosný, no nedalo mi to a vyrazil som pozrieť cisársku vilu z rímskej doby pri obci Bruckneudorf. Miesto sa nachádza hneď pri diaľnici v smere od Maďarska do Viedne po pravej strane. Malé parkovisko, chvíľka chôdze a už som bol na mieste. Základy vily a veľké množstvo informačných tabúľ, altánok a všade čistota. Ďalšie veľmi príjemné miesto, ktoré ešte určite navštívim.

V polke novembra ma milo prekvapil sviatok, čo u nás v rodine znamená že sa ide na hrady. Počasie nám síce neprialo, ale aj tak som zavelil a vymyslel plán cesty. Cieľ bol jasný mesto Prievidza a neďaleká obec Hradec. Nad obcou Hradec sa nachádza kopec, kde stálo hradisko, neskôr hrádok. Veľmi pekné a nenáročné miesto. Výhľad z kopca je exkluzívny. Hneď prvá lokalita a taká nádhera. Odtiaľ sme vyrazili priamo do Prievidze hľadať hrad, ktorý mal stáť na mieste kostola. Kostol sme našli, aj vyhliadku, ktorá stojí na mieste hrádku tipu motte. Čas sme mali dobrý, tak po ceste domov som vymyslel ešte dve menšie zastávky. Prvá bola Diviaky nad Nitricou časť Ješkova Ves, kde pri cintoríne stál hrádok. Terénne nerovnosti a valy prezrádzajú polohu hrádku. Druhá zastávka bola asi 5 minút cesty ďalej smer Nitrianske Rudno, konkrétne obec Kostolná Ves. Pri futbalovom štadióne sa nachádza miesto, kde v minulosti stál hrádok (pravdepodobne tiež tipu motte).

Koniec mesiaca už patril rakúskemu zámku (pôvodne vodnému hradu) Petronell. Zámok bol uzavretý, no podľa mojich informácií sa pár krát do roka otvára aj pre verejnosť. Ďalšia zaujímavá informácia, ktorá sa ku mne dostala je, že sa na ňom nakrúcal film Traja mušketieri. Je pravda, že tento mesiac nebol až tak bohatý na hradné “ úlovky “ ako po iné mesiace, no našiel som si konečne viacej času na web a pridal veľa nových príspevkov.

Sledujte ma na Instagrame